Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Niestety, ale w Polsce istnieje przekonanie, że kobieta w ciąży nie powinna używać pasów bezpieczeństwa, co nie jest do końca prawdą. Okazuje się, że najwięcej zgonów dzieci w łonie matki spowodowane jest właśnie przez wypadki, w których przyszła matka nie miała zapiętych pasów.

Najważniejsze w tym przypadku jest zaplanowanie podróży, jeśli ta jest daleka. Ważnym są częste przerwy, gdyż z logicznych względów kobiety w ciąży potrzebują częstszych wizyt w toaletach. Druga kwestia to pozycja podczas jazdy samochodem. Plecy koniecznie muszą mieć odpowiednie podparcie, a w przypadku kiedy ciężarna kobieta prowadzi samochód, kierownica nie powinna uciskać brzucha. Idealna odległość to około 25 centymetrów od kierownicy. W przypadku zaawansowanej ciąży kobiecie pozostaje podróżowanie już tylko jako pasażer. Bardzo ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa i ich odpowiednie ułożenie, aby nie uciskały brzucha.

Przy zapinaniu pasów przez kobietę w ciąży największą uwagę należy zwrócić na odcinek biodrowy, który podczas zapięcia musi znajdować się pod brzuchem. Pas ten powinien opierać się na kości miednicy. W razie wypadku nie miażdży on brzucha, ani klatki piersiowej.

Ważną rolę spełniają także poduszki powietrzne, których zadaniem jest ochrona pasażerów oraz zmniejszenie napięcia pasów. Jednak w przypadku, gdy za kierownicą siedzi kobieta w ciąży poduszki lepiej wyłączyć. W przypadku uderzenia poduszka rozkłada się między kierownicą a brzuchem, co może spowodować poronienie. Na złagodzenie skutków wypadku duży wpływ mają już pasy bezpieczeństwa.

Podobne wpisy
2Komentarze
    • Tomasz
    • On: 30 grudnia 2015

    Co do ostatniego akapitu – od kiedy w jakimkolwiek aucie można wyłączyć poduszkę kierowcy? Producent przewiduje tylko możliwość wyłączenia przedniej poduszki pasażera!

    Odpowiedz
    • Natalia
    • On: 7 czerwca 2016

    Nie na darmo wałkuje się temat zapinania pasów bezpieczeństwa. Nie powinniśmy pozwalać aby nasz dyskomfort stanął na drodze bezpieczeństwa swojego i dziecka. W wypadku kobiet w ciąży liczy się ich świadomość, że pasy nie szkodzą, jeśli wszystko się odpowiednio ustawi. No i tak jak było podane w artykule, w sytuacji, gdy kobieta nie może wsiąść w fotel kierowcy, zawsze przyda się jakiś szofer :).

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.