Falownik – niezbędny element napędu elektrycznego
Zasadniczą różnicą pomiędzy napędem spalinowym a elektrycznym, są elementy zastosowane w jego budowie. Zyskujący coraz większą popularność elektryczny układ napędowy składa się z trzech głównych komponentów: akumulatora, falownika i silnika elektrycznego. Z ostatniego z wymienionych elementów korzystają również inne układy napędowe, a więc te w pojazdach hybrydowych czy wyposażonych w ogniwa paliwowe. Jednak każdy napęd, w których użyty jest silnik elektryczny, wymaga również zastosowania niezbędnego do jego poprawnej pracy falownika.
Czym jest falownik w elektrycznym układzie napędowym?
W sporym uproszczeniu falownik można nazwać konwerterem lub przetwornikiem mocy. Jest urządzeniem elektrycznym zamieniającym zasilający je prąd stały DC na prąd przemienny AC o regulowanej częstotliwości. Właśnie ta cecha jest kluczowa dla poprawnej pracy silników elektrycznych i istotą zastosowania w nich falowników. Zasilanie w pojazdach pochodzi bowiem z akumulatorów dostarczających prąd stały, podczas gdy płynnemu sterowaniu sprzyja prąd zmienny. Działanie falownika można określić więc jako pośrednictwo pomiędzy akumulatorem a silnikiem, przekształcające dostarczaną energię elektryczną z prądu stałego na prąd przemienny.
Kilka słów o produkcji i budowie falowników
Opracowanie poprawnego w działaniu i budowie falownika wymaga obszernej wiedzy elektronicznej. Falownik jest bowiem komponentem łączącym wiedzę o obwodach, oprogramowaniu, sterowaniu czy mechanice. Silna baza technologiczna zapewniająca prawidłową konstrukcję tego elementu elektrycznego jest kluczem do jego poprawnego działania i stabilnej pracy we wszelkich warunkach. Wydajność falownika często podnoszona jest dzięki wyposażeniu go w chłodnicę minimalizującą straty energii. Natomiast jego głównymi komponentami są tranzystory mocy IGBT na wyjściu układu, przełączane przez sygnały sterujące generowane w obwodzie sterowania i zabezpieczeń przemiennika. Generują one i kształtują częstotliwość napięcia zasilającego silnik. Sterowanie sygnałami odbywa się z kolei poprzez prostowniki sterowalne wyposażone w tyrystory.
Jak ważne są falowniki dla elektrycznego układu napędowego?
Jak już wspomniano, funkcje falownika w układzie napędowym silników elektrycznych są kluczowe dla jego poprawnej pracy i płynnego sterowania. Zamiana prądu stałego pochodzącego z akumulatora niezbędnego przecież w każdym pojeździe, na prąd zmienny, to kwestia zasadnicza dla zachowania właściwych cech pracy silnika elektrycznego. Dlatego zwłaszcza w przypadku, gdy silnik elektryczny jest podstawową jednostką napędową pojazdu, falownik stanowiący jeden z głównych elementów napędu musi być częścią niezawodną.
Posiadając pojazd o napędzie elektrycznym bądź hybrydowym i poszukując do niego nowego falownika, warto zatem zainwestować w solidną część znanego producenta, co pozwoli wydłużyć jej żywotność w trakcie codziennej eksploatacji samochodu. Tylko oryginalne, sprawdzone i cenione falowniki posiada w swoim asortymencie sklep iParts.pl, a moduły do pojazdów elektrycznych odnajdą Państwo pod adresem https://www.iparts.pl/samochody-elektryczne.
Zostaw komentarz