Jak wykryć i naprawić uszkodzone łożysko koła

Praktycznie każdy pojazd mechaniczny, oparty jest na działaniu łożysk tłocznych. Istnieje wiele odmian łożysk, a co za tym idzie ich eksploatacja przebywa w innym stopniu. Dlatego pragnę przedstawić kilka najważniejszych przykładów.

Szyby samochodowe

Szyby samochodowe to część każdego auta, które możemy spotkać na publicznych drogach. Pełnią one wiele funkcji, w tym także funkcje ochronne. Chronią one kierowców i pasażerów przed działaniem przeróżnych czynników zewnętrznych – wiatrem, zanieczyszczeniami, deszczem, słońcem itd.

Zderzaki

Czym jest zderzak samochodowy, wie niemal każdy. Stosowany w motoryzacji niemal od początku element, sprawuje szereg funkcji w samochodzie i stanowi on ważny element stylistyczny (przez co bywa wykorzystywany i modyfikowany w procesie tuningu optycznego).

Maglownice

Maglownice to elementy występujące praktycznie we wszystkich obecnie produkowanych modelach samochodów. Ich sukces w dużej mierze wynika z ich zwartej konstrukcji, bowiem niezależne zawieszenie kół przednich i napęd na przednie koła sprawiają, że powstaje mało miejsca dla mechanizmu kierowniczego. Z tego też powodu ciężko byłoby stosować przekładnię dającą na wyjściu ruch obrotowy, więc konstruktorzy stosują maglownicę, czyli inaczej – przekładnię zębatkową.

Siłowniki zamków

W dzisiejszych czasach centralny zamek to standard w większości samochodów. Efekty jego działania bardzo ułatwiają eksploatację auta, bowiem kiedyś aby otworzyć/zamknąć samochód trzeba było powtarzać to działanie ręcznie w przypadku każdej pary drzwi. Tymczasem w pojazdach z centralnych zamkiem wystarczy przekręcić kluczyk bądź nacisnąć guzik na pilocie, żeby osiągnąć zamierzony efekt w przypadku zarówno drzwi, jak i klapy bagażnika.

Siedzenia samochodowe

Siedzenia samochodowe to elementy, bez których nie można by wyobrazić sobie żadnego samochodu. Ich funkcje są oczywiste – zapewnienie komfortu jazdy, bezpieczeństwa i generalne umożliwienie podróżowania z punktu A do punktu B. Jak bowiem wyglądałaby jazda bez nich? Czasem jednak, to coś więcej niż zwykłe fotele…

Przekładnie

Przekładnie samochodowe skrzyni biegów to ten element, na który wielu kierowców nie zwraca zbytnio uwagi, a sprawują one niezwykle ważną funkcję w każdym samochodzie. Ten krótki tekst wskaże Ci, jak działają przekładnie samochodowe, jaka jest ich budowa, jakie są ich rodzaje i na co należy zwrócić uwagę przy eksploatacji przekładni.

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne to element, w który wyposażone są praktycznie wszystkie współczesne samochody. Nie zawsze tak jednak było, a wzrost technologii i wymogi bezpieczeństwa doprowadziły do tego, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie jazdy bez sprawnie funkcjonujących poduszek samochodowych. Jak działają poduszki powietrzne? Jakie są ich rodzaje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Deski rozdzielcze

Deski rozdzielcze wykorzystywane są w samochodach osobowych praktycznie od początku motoryzacji. Ten element wyposażenia kabiny samochodu (tj. po prostu wnętrza) z czasem jest wyposażany w coraz to nowe elementy i funkcje.

Drzwi samochodowe

Drzwi samochodowe to dosyć mało skomplikowany element. Ot, otwierana część karoserii która umożliwia kierowcy i pasażerom wsiadanie do auta. Często jednak w przeszłości się zdarzało, że inżynierowie i producenci aut robili z tego elementu sposób na indywidualizację z tłumu danego modelu auta. Dzisiaj przyjrzymy się najciekawszym drzwiom samochodowym.