Deski rozdzielcze

Deski rozdzielcze

Deski rozdzielcze wykorzystywane są w samochodach osobowych praktycznie od początku motoryzacji. Ten element wyposażenia kabiny samochodu (tj. po prostu wnętrza) z czasem jest wyposażany w coraz to nowe elementy i funkcje.

Gdzie zlokalizowana jest deska rozdzielcza? Znajdziemy ją w przedniej części kabiny, w okolicach podszybia. Najłatwiej ją porównać do kokpitu czy konsoli, która zawiera tablicę rozdzielczą (czyli po prostu zegary i/lub wskaźniki), regulatory i przełączniki.

Zazwyczaj wskaźniki umieszczane są na wysokości kierowcy, naprzeciw kierowcy bądź pośrodku deski rozdzielczej. Jest to całkowicie logiczne, bowiem kierowca prowadząc auto musi mieć wygodny i regularny wgląd do wskaźników i parametrów (prędkość, moment obrotowy itp.).

Środkowa część deski rozdzielczej zwykle wykorzystywana jest przez inżynierów do zamieszczenia tam konsoli z dodatkowym wyposażeniem takim jak radio, popielniczkę z gniazdem, klimatyzację, regulatory temperatury powierza w kabinie, a w nowoczesnych i luksusowych samochodach także nawigację GPS i inne multimedia.

Poza tym, deska rozdzielcza może posiadać również otwory nawiewu, półki, schowki a zdarza się czasem, że i tablicę z bezpiecznikami. Współczesne samochody posiadają także poduszki powietrzne po stronie kierowcy i pasażera, zamontowane właśnie w desce rozdzielczej.

Częstym procesem powiązanym bezpośrednio z deską rozdzielczą, jest flokowanie. Technika ta polega na trwałym napylaniu bardzo drobnego materiału, który strukturą przypomina zamsz. Dzięki flokowaniu, deska rozdzielcza nie odbija słońca, co oznacza, że powierzchnia nie oślepia kierowcy.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.