Kiedy wzywać policję do wypadku?

Kiedy wzywać policję do wypadku?

Każdemu kierowcy może zdarzyć się większa lub drobniejsza kolizja samochodowa. Niektóre sytuacje nie wymagają wzywania policji, jednak w przypadku braku porozumienia, czy większych szkód należy ją wezwać. 54f97b65128b3_oW przypadku mniejszej kolizji należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Najważniejsze jest zatrzymanie samochodu w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał innym użytkownikom drogi. Należy także umieścić we właściwym miejscu trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli stłuczka była na tyle niegroźna, że nie ma możliwości wzywania policji, należy wypełnić odpowiedni protokół dla ubezpieczyciela. W nim powinny znaleźć się takie informacje jak: dane osobowe uczestników wypadku, data i godzina zdarzenia, opis uszkodzeń, oświadczenie osoby, która ponosi odpowiedzialność za zdarzenie; podpisy uczestników stłuczki. Koniecznie należy poinformować o tym ubezpieczycieli. Odszkodowanie otrzymuje się z polisy OC sprawcy wypadku.

Są jednak sytuacje, w których wezwanie policji jest konieczne. Jedna to z takich, kiedy żaden z uczestników nie przyzna się do swojej winy zdarzenia. Wtedy rozstrzygnąć to musi już policja. Konieczna na miejscu policja jest także wtedy, gdy na miejscu została ranna nawet jedna osoba. Także w przypadku podejrzenia, że uczestnik zdarzenia znajduje się pod wpływem alkoholu, natychmiast trzeba poinformować o tym policję. Należy pamiętać też, że wezwanie policji da pewność i gwarancję, że wszystkie aspekty zostaną zamieszczone w odpowiedniej notatce policyjnej, co może być pomocne w ustaleniu wysokości odszkodowania.

Podobne wpisy
1 Komentarza
  1. Fajny artykuł, przydatny. Niektórzy mają niestety w ogóle problem z wezwaniem policji przy jakimkolwiek wypadku czy kolizji, bo boją się konsekwencji, a to duży błąd.

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.