Sygnalizator Delphi – na przeciw elektrycznym samochodom

Sygnalizator Delphi – na przeciw elektrycznym samochodom

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody w których konwencjonalny silnik spalinowy,  zastąpiono modnym w owych czasach silnikiem elektrycznym lub hybrydowym. Jest to może rozwiązanie dobre dla naszego środowiska, ale czy dla nas samych?

Człowiek w pośpiechu robi różne rzeczy na wyczucie, odpuszczając zmysł wzroku na ostatnie miejsce. W tym momencie samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym mogą stać się potencjalnym zagrożeniem dla nas czyli przechodniów. Istota ludzka bardzo przyzwyczaja się do pewnego rodzaju zachowań, tak i w przypadku zbliżania się do jezdni, często kieruje się słuchem, by określić zagrożenie w postaci nadjeżdżającego samochodu. Samochody z silnikiem elektrycznym nie wydają prawie żadnego dźwięku, oprócz tego który wydobywa się spod kół pojazdu, dlatego stał się on zagrożeniem dla przechodniów gdyż wpadają oni prosto pod koła nadjeżdżającego samochodu.

Z racji coraz częstszej obecności tych pojazdów i wypadków z ich udziałem, w Japonii zapoczątkowano stosowanie dość ciekawego systemu. Mocowane są tam do samochodów generatory dźwięku, które ostrzegają pieszego przed nadjeżdżającym pojazdem. Naprzeciw zastosowaniu tych generatorów na szerszą skale, firma Delphi zaczęła produkcję swoich generatorów, które będą spełniać wymagania legislacyjne. Sygnalizatory te umożliwiają pieszym zorientowanie się, czy nadjeżdża samochód. Urządzenie będzie się charakteryzować małymi wymiarami przez zastosowanie pojedynczego modułu, oraz dużą wytrzymałością by mogły znieść wysokie i niskie temperatury, wilgoć i warunki które panują w komorze silnika.

Jeżeli chodzi o specyfikacje całości to urządzenie jest wyposażone w 32 bitowy mikroprocesor i pamięć „flash”. Generatory w zależności od modelu, będą generować dźwięk (także melodie) o częstotliwości 500 Hz do 10 kHz oraz 150Hz do 10 kHz. W planach jest również radiowe zintegrowanie tego systemu z innymi systemami, dzięki czemu można wykorzystać to urządzenie do generowania dźwięku podczas zbliżania się pojazdu do skrzyżowania. Systemy te są już powoli seryjnie stosowane w samochodach osobowych jak Infiniti M35h pod nazwą VSP. Imituje on dźwięk nadjeżdżającego samochodu w momencie przekroczenia prędkości 30 km/h lub po spadnięciu poniżej 20 km/h lub startującego samochodu z silnikiem spalinowym.

Miejmy nadzieje że systemy te nie będą uciążliwe dla naszych uszu i rzeczywiście pomoga rozwiązać problem za cichych samochodów.

 

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.