Zderzaki

Zderzaki

Czym jest zderzak samochodowy, wie niemal każdy. Stosowany w motoryzacji niemal od początku element, sprawuje szereg funkcji w samochodzie i stanowi on ważny element stylistyczny (przez co bywa wykorzystywany i modyfikowany w procesie tuningu optycznego).

Zderzak samochodowy jest umieszczony w aucie z przodu i z tyłu, i stanowi on najbardziej wysunięty punkt z dwóch stron auta. Ten stosunkowo prosty konstrukcyjnie element ma za zadanie łagodzić skutki uderzenia z innymi autem, pieszym lub przeszkodą.

Główną i najważniejszą częścią zderzaka jest zamontowany poziomo stalowy kształtownik. W osobowych autach produkowanych w chwili obecnej jest on bardzo często zasłonięty częściami z tworzywa sztucznego.

O ile zderzak wpływa pozytywnie na efekt „parkowania na styk” czy stłuczek aut jadących z małą prędkością, to w przypadku, gdy dochodzi do wypadku na dużej prędkości, nie odgrywa praktycznie żadnej roli.

Przepisy dopuszczenia samochodów do ruchu drogowego w wielu krajach stawiają wymagania co do konstrukcji zderzaków.

Zderzaki samochodowe to jedne z tych części, które ze względu na sporą ilość wykorzystanego materiału w procesie produkcji (tworzywa sztuczne) charakteryzują się wysoką ceną.

Zderzak, który stanowi część obrysową, nierzadko bywa odkształcany przez siły zewnętrzne. Tego typu uszkodzenia możemy podzielić na uszkodzenia naprawialne i nienaprawialne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy zadrapania, otarcia oraz pęknięcia. Z kolei uszkodzenia nienaprawialne to przede wszystkim złamania i rozerwania zderzaka, gdyż w przypadku takich uszkodzeń zwykle uszkodzeniu ulegają komponenty mocowania do karoserii.

Dosyć powszechne spawanie tworzyw sztucznych przeszło do lamusa, bowiem na rynku pojawiły się znakomite kleje i masy wypełniające, dzięki którym możliwa jest sprawna i dokładna naprawa zderzaka. Charakterystyczna, groszkowa faktura zewnętrzna jest możliwa do odwzorowania dzięki specjalnym preparatom.

Mimo tego, większość ekspertów zaleca kupno nowych zderzaków do każdego auta (zwłaszcza jeśli te są powszechnie dostępne na rynku części zamiennych, tj. aftermarket). Tylko takie produkty bowiem zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo, łatwość montażu i gwarancję.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.