Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

Świece zapłonowe to część układu zapłonowego, których głównym zadaniem jest poprawne uruchamianie auta i dobre osiągi silnika. Z tego też powodu niezwykle istotne jest, aby wymienić je regularnie, tak aby eksploatacja auta przebiegała bez problemów.

Świece zapłonowe to element, którego podstawową funkcją jest wytworzenie iskry, potrzebnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, czyli innymi mówiąc – uruchomienia auta. W sporej ilości samochodów liczba świec jest taka sama jak liczba cylindrów, tj. np. czterocylindrowy silnik posiada cztery świece zapłonowe. Oczywiście, zdarzają się odstępstwa od tej reguły, bowiem w niektórych nowoczesnych jednostkach napędowych montowane są tzw. świece pomocnicze, których zadaniem jest polepszanie spalania w cylindrze.

Co ile należy wymieniać świece zapłonowe? Opinie są różne, najczęściej eksperci wspominają o przebiegu o 60 tysięcy km, jeszcze inni zalecają wymianę świec każdorazowo przy wymianie oleju. Generalnie warto spojrzeć do instrukcji obsługi naszego auta i zobaczyć, co na ten temat pisze sam producent samochodu – i tych wartości powinniśmy się trzymać.

Dlaczego jest to tak ważne? Otóż, zepsute świece zapłonowe mogą przyczynić się do przyspieszonego zużycia silnika. Dzieje się tak głównie dlatego, że zaburzony zostaje proces spalania co może wiązać się z oparami dostającymi się do katalizatora, które mogą uszkodzić ten element. Inne negatywne skutki to chociażby uszkodzenie głowicy, jeśli świeca zapłonowa luźno trzyma się w otworze.

Jak można dbać o świece zapłonowe, tym samym zapewniając im długą i bezproblemową eksploatację? Niezwykle istotne jest tutaj tankowanie paliwa wysokiej jakości, bowiem „chrzczone”paliwo może doprowadzić do tego, że na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie.

Poza tym, warto dbać również o inne elementy takie jak np. przewody zapłonowe, bo te ostatnie mają wpływ na jakość iskry, którą świeca wytwarza.

Kiedy wiemy, że świece zapłonowe domagają się wymiany? Zaalarmować powinna nas przede wszystkim nierówna praca silnika, i trudności z odpaleniem samochodu. Ważny jest też wygląd samych świec – gdy na świecach zapłonowych osadza się nagar bądź osad może świadczyć o końcu żywotności wspomnianych elementów.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.