Parkowanie na wspomagaczu

Parkowanie na wspomagaczu

Prawdopodobnie większość kierowców nie przepada za manewrem parkowania samochodu. W grę tu wchodzi nie tyle brak umiejętności, co bardziej trudności w oszacowaniu odległości oraz braku wystarczającej widoczności podczas samego manewru. Na szczęście, coraz więcej współczesnych samochodów jest wyposażonych w nowoczesne czujniki parkowania, które w dużym stopniu ułatwiają prawidłowe i szybkie, a przede wszystkim bezpieczne zaparkowanie auta.

Standardowe i bezprzewodowe

Obecnie większość nowych samochodów, poczynając od klasy średniej, jest już standardowo wyposażona w czujniki parkowania. Oczywiście, starsze modele aut można również wyposażyć w najnowsze czujniki parkowania, które w znaczący sposób ułatwią bezpieczne parkowanie. Jedyna różnica między czujnikami standardowymi a tymi bezprzewodowymi polega na wartości takiego systemu oraz na formie przekazywania informacji pomiędzy modułem a wyświetlaczem. Bez względu na to, jaki rodzaju czujników chcemy zamontować do swojego auta, każdy z nich wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej samochodu.

Ultradźwięki

Czujniki parkowania są nieodzowne szczególnie w miejscach słabo oświetlonych, a więc przede wszystkim w garażach, parkingach podziemnych i zatłoczonych miejscach parkingowych, np. przed supermarketami. Czujniki parkowania zazwyczaj informują o zbliżaniu się do przeszkody sygnałem dźwiękowym oraz obrazem udostępnionym na monitorze komputera pokładowego. Ich działanie polega na zmierzeniu czasu powrotu fali ultradźwiękowej generowanej przez zainstalowany sensor. Kierowca otrzymuje informacje za pomocą sygnału dźwiękowego o zmieniającej się częstotliwości, co oznacza w miarę rosnącej intensywności sygnału, że przeszkoda jest coraz bliżej przeszkody.

O czym pamiętać?

Wybierając czujniki parkowania warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak np.: możliwość wymienienia pojedynczego czujnika bez konieczności demontowania zderzaków oraz instalowania długiego przewodu podciągniętego do centralki. Trzeba również zwrócić uwagę czy czujniki parkowania mają niezbędne zatrzaski pozwalające na solidne zamontowanie ich do zderzaka. W innym wypadku, najmniej wyrobiony otwór, nawet o ćwierć milimetra może uniemożliwić precyzyjne zainstalowanie czujnika. Pomyłka w montażu czujniki (np. niewłaściwa pozycja) będzie skutkować niewłaściwą pracą całego systemu.

Kamery szerokokątne

Producenci systemów parkowania oferują również w zakresie manewrowania samochodem szerokokątne kamery. Początkowo stosowano je jedynie w tylnych klapach samochodów, jednak z czasem zaczęto ich używać również nie tylko z tyłu auta, ale również w przednich zderzakach oraz w lusterkach bocznych. Takie rozwiązanie pozwala na śledzenie za pomocą ciekłokrystalicznego monitora komputera pokładowego wszelkich możliwości widoku zewnętrznego otocznia samochodu.

Podobne wpisy
1 Komentarza
    • Ola
    • On: 23 lipca 2018

    Czujniki cofania to ratunek! To urządzenie wiele razy uratowało mnie i mój samochód przez parkingowymi kolizjami. Trzeba tylko pamiętać, że jak każdy system ma swoje wady. Czasem może nie wykryć małego przedmiotu, np. słupka lub czegoś podobnego. Dlatego świetnym uzupełnieniem jest kamera cofania. 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy!

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.