Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczka to nieodłączny element wyposażenia każdego samochodu lub również innego pojazdu wyposażonego w przednią szybę  takich jak ciągnik rolniczy, autobus, tramwaj, pociąg, samolot, a także statek, inne maszyny. Ich zadaniem jest ścieranie z szyby deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota, które przeszkadzają lub uniemożliwiają dalszą jazdę.

wycieraczkiCo ciekawe wynalazcą wycieraczek samochodowych był Polak, Józef Hofmann (1876–1957), którego patent został wdrożony do seryjnej produkcji w amerykańskiej fabryce Forda.

Działanie i budowa

Najczęściej montowaną konstrukcja w samochodach jest długi cienki pasek gumy, zwany „piórem” rozciągnięty na metalowym lub plastykowym mocowaniu, który przesuwany jest za pomocą silniczka z odpowiednią przekładnią po zewnętrznej powierzchni szyby pojazdu. Jest on włączany w razie potrzeby przez kierowcę lub przez czujnik wykrywający deszcz umiejscowione pod lusterkiem przednim. Dawniej stosowano też podciśnieniowe pneumatyczne systemy poruszania wycieraczkami.

W obecnych samochodach montuje się najczęściej dwie wycieraczki na szybie przedniej. Wycieraczki te  są zamontowane w taki sposób by jedna z nich przecierała lewą, a druga prawą część szyby wykonując ruch współbieżny lub przeciwbieżny. Zdarza się także, że w celu zebrania większej ilości wody z powierzchni szyby, pióra wycieraczek mają różne długości.

W niektórych przypadkach samochody zamiast dwóch przednich wycieraczek posiadają jedną, poruszającą się po obwodzie fragmentu okręgu. Bywa także dość często że pióro wycieraczki wykonuje ruch nie po obwodzie fragmentu okręgu, a po mimośrodzie, dzięki czemu oczyszczana jest większa część powierzchni. Tylna szyba również bywa wyposażona w wycieraczkę szyb.

Dodatkowo oprócz wycieraczki nowoczesne pojazdy wyposażone są także w spryskiwacze szyb, których celem jest ułatwienie oczyszczenia okna z zabrudzeń np. zachniętego błota oraz osadzającego się na szybach kurzu i pyłu. System spryskiwaczy montowany jest również na wycieraczkach.

Wycieraczki w trochę mniejszej wersji wraz ze spryskiwaczami montuje się również  na szkłach świateł drogowych i mijania samochodów. Samochody które taki sysem mają na standardowym wyposażeniu to szczególnie samochody skandynawskie i terenowe.

Podobne wpisy
5Komentarze
  • jan
  • On: 8 lipca 2013

  ha ha dziwnie by się jechało bez wycieraczek w ulewę, albo jak by auta jeździły tylko w ładne dni

  Odpowiedz
  • Jan
  • On: 21 stycznia 2014

  Jakie byście polecili?

  Odpowiedz
  • elomelo
  • On: 21 stycznia 2014

  a to zależy czym jeździsz, ale polecałbym Valeo- tanie, uniwersalne a bardzo dobre. Pasuja praktycznie do kazdego samochodu. tutaj masz co nieco o nich http://producenci-czesci.pl/valeo-881/

  Odpowiedz
  • Jan
  • On: 21 stycznia 2014

  Opel Astra z roku 2000, dziękuję za radę!

  Odpowiedz
 1. Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką części samochodowych Valeo. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

  Tomek,
  Doradca online Valeo Polska
  https://www.valeoservice.pl

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.