Jak zapewnić prawidłowa eksploatacje świec zapłonowych?

Jak zapewnić prawidłowa eksploatacje świec zapłonowych?

Świece zapłonowe mimo swojego niepozornego wyglądu, odgrywają ważna a możne nawet najważniejsza rolę w silniku spalinowym. Zamontowane są w głowicach cylindrów, odpowiadają za rozruch i wydajność silnika. Ich ilość jest z reguły równa ilości cylindrów, lecz co raz częściej można się spotkać z dwoma świecami w jednym cylindrze.

Ich głównym zadaniem jest wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, czyli potocznie mówiąc, do uruchomienia silnika samochodowego. Jest to element bezobsługowy, tzn. że po wkręceniu ich w cylindry nie musimy się o nie martwić przez dłuższy czas, gdyż przy ich prawidłowym użytkowaniu wytrzymują nawet do 120 tys. km przebiegu. Jedna należy zaznajomić się z instrukcją obsługi, gdyż producent może zalecić wymianę w okresie krótszym niż omawiany. Jest to o tyle ważne, że w okresie gwarancyjnym to my poniesiemy szkodę, wynikającą z niedopatrzenia.

W momencie, gdy zostaną przepalone lub przepali się jedna z nich, wymieniamy cały komplet świec, a nie jedną czy dwie, gdyż ma to wpływ na poprawne działanie silnika. Doświadczeni mechanicy zalecają wymianę świec, dopierając je pod konkretny model samochodu, ponieważ świece zapłonowe mają rożne parametry przystosowane do określonych silników. Jeśli nie mamy doświadczenia w mechanice samochodowej, wymianę należy oddać w ręce fachowca, gdyż nieumiejętna wymiana może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika.

Najczęstszymi przypadkami uszkodzenia świec to:

  • Wyłamanie ich izolatora ceramicznego, co w konsekwencji doprowadza do niemożności wykręcenia świecy
  • Zbyt mocne lub za słabe dokręcenie świecy w otworze, doprowadzające do zepsucia głowicy lub całego silnika samochodowego

By zapewnić długa żywotność naszych świec i całego silnika, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Należy tankować paliwa tylko dobrej jakości, gdyż kiepskie paliwo przyspiesza proces zużywania się, doprowadzając do osadzania się nagaru lub cząstek stałych. Pamiętajmy także o dobrej kondycji przewodów wysokiego napięcia, które mają wpływ na jakość iskry wytwarzanej przez świece.

Wszystkie te czynniki rzutują nie tylko na jakość i wytrzymałość naszych świec, lecz całego układu napędowego, który może zostać uszkodzony w bardzo nieumyślny sposób.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.