Sonda lambda

Sonda lambda

Każdy samochód posiada na wyposażeniu sondę lambda, bowiem jest to integralna część układu wydechowego auta. Zlokalizować możemy ją w kolektorze wylotowym silnika benzynowego z katalizatorem. Warto kontrolować stan sondy lambda, bowiem uszkodzony element szkodzi środowisku, silnik traci moc, a osiągi auta znacznie spadają.

Główną rolą sondy lambda jest kontrolowanie zawartości tlenu w spalinach. Zadanie to jest bardzo ważne, dlatego że od tej informacji zależy poprawne funkcjonowanie systemu kontrolującego skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Na każdy kilogram spalanego paliwa musi bowiem przypadać 14,7 kg powietrza – gdy tak się dzieje, mieszanka jest stechiometryczna.

Inny skład mieszanki paliwowo-powietrznej powoduje zaburzenie procesu oczyszczania spalin. Z tego też powodu sonda lambda wykorzystywana jest do przekazywania niezbędnych informacji. Sygnały te mówią, czy spalana jest odpowiednia ilość tlenu i powietrza. Gdyby jednak sonda lambda była niesprawna, mechanizm sterujący układem wtryskowym zacznie działać w ramach trybu stałego.

Z czym wiąże się to enigmatyczne stwierdzenie? Przeciętny kierowca odczuje przede wszystkim utratę mocy silnika i zwiększone zużycia benzyny. Nie uniemożliwi nam to jazdy, jednak zgłoszenie się do warsztatu powinno nastąpić w miarę szybko po wykryciu usterki – im dłużej jeździmy bowiem w takim stanie, tym większe ryzyko uszkodzenia katalizatora.

W obecnych czasach stosuje się podgrzewane sondy lambda, które charakteryzują się duża wytrzymałością – zwykle trzeba je wymieniać po 100-160 tysiącach przebiegu. Jest to całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę, że warunki pracy sondy lambda są niekorzystne, ze względu na wysokie obciążenia termiczne i chemiczne.

Użytkownik może wpływać na długość eksploatacji sondy lambda, bowiem kontrolując regularnie pracę układu wydechowego i sprawdzanie czy w nie ma w nim oleju bądź wody. Ważne jest również stałe kontrolowanie sondy lambda, najlepiej co 30 tys. km na specjalnym stanowisku diagnostycznym. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bezproblemową i sprawną pracą układu wydechowego i całego samochodu.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.