Przegląd samochodu – podstawowe informacje

Przegląd samochodu – podstawowe informacje

Każdy pojazd przystosowany do ruchu musi okresowo przechodzić przegląd techniczny. Co powinno być skontrolowane? O tym w artykule.auto-repair-insurance1Przegląd techniczny należy obowiązkowo wykonywać co roku. W przypadku kupna nowego samochodu, pierwszy przegląd należy wykonać po 3 latach, następny po 2, dopiero kolejne już corocznie.

Przegląd wykonuje się przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Każda niesprawna część może spowodować poważne konsekwencje podczas jazdy.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu? Ważną rzeczą jest kontrola oświetlenia samochodu – sprawność reflektorów oraz ich odpowiednie ułożenie.

Sprawdzany jest także stan ogumienia i kół. Jeśli opony będą zbyt zużyte, diagnosta zleci ich wymianę.

Dokonuje się również kontroli hamulców na specjalnym stanowisku rolkowym. Wskaźnik skuteczności hamulca roboczego musi wynieść powyżej 50%, a postojowego 25%, w innym wypadku znaczyć będzie, że hamulce są niesprawne.

Ważny jest także stan amortyzatorów. Skuteczność tłumienia musi być większa niż 40%, a różnica skuteczności między poszczególnymi amortyzatorami nie może przekraczać 15%.

Podczas przeglądu sprawdza się także luzy za pomocą tzw. szarpaków. Pozwalają one wykryć je w elementach zawieszenia i układu kierowniczego.

Dokonuje się też pomiaru emisji spalin. Specjalne urządzenie analizuje spaliny i kontroluje wydzielanie wszelkich węglowodorów, dwutlenku węgla itp.

W przypadku samochodów wyposażonych w instalację LPG należy mieć ze sobą dokument legalizacji butli.

Jeżeli badanie wykaże jakieś nieprawidłowości, przegląd nie będzie podbity. Kiedy usterki są na tyle poważne, że mogą zagrażać bezpieczeństwu, diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, który zostanie wysłany do wydziału komunikacji. Dopiero po usunięciu usterek będzie można odebrać dowód i zgłosić się na ponowny przegląd. Przy mniejszych usterkach diagnosta wypisze usterki, które należy usunąć w przeciągu 14 dni od przeglądu, a podczas drugiego płaci się jedynie za skontrolowanie tych elementów, które miały być naprawione lub wymienione.

Podobne wpisy
2Komentarze
  • Sanoczan
  • On: 19 marca 2015

  U mnie termin przeglądu mija za tydzień 🙂 trzeba się chyba wybrać

  Odpowiedz
  • Martino
  • On: 9 lipca 2015

  Naprawdę dużo tego muszą sprawdzić, ale prawidłowe działanie wszystkich poszczególnych elementów zapewnia bezpieczną jazdę. Lepiej żeby zabrali dowód rejestracyjny niż później narobić sobie problemów z nie naprawionymi usterkami.

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.