Odgrzybianie klimatyzacji? – Tak, warto!

Odgrzybianie klimatyzacji? – Tak, warto!

Niektórzy użytkownicy uważają, że system klimatyzacji w samochodzie to układ niemal całkowicie bezobsługowy. Niestety, jest zupełnie inaczej i zwykle dopiero nieprzyjemny zapach w kabinie podpowiada kierowcy, że coś jest nie tak, a on nagle przypomina sobie o czynnościach serwisowych, które powinien wykonać kilka miesięcy wcześniej. Jedną z takich czynności jest odgrzybianie klimatyzacji.

Wspomniany wyżej nieprzyjemny zapach świadczy o rozwoju grzybów i pleśni w układzie klimatyzacji, które są bardzo groźne dla organizmu. O ile zapach jest po prostu nieprzyjemny, to przez objawy kierowca samochodu i pasażerowie mogą nabawić się poważnych reakcji alergicznych. Dlatego eksperci z dziedziny klimatyzowania pojazdów radzą, by regularnie odgrzybiać układ klimatyzacji – przynajmniej raz na rok. Jak tego dokonać? Istnieje kilka metod…

Odgrzybianie klimatyzacji? - Tak, warto!Metoda dla konserwatywnych

Pierwszym sposobem jest dość tradycyjna metoda, zwana potocznie piankową. Mechanicy zaliczają tę metodę do najprostszych i najtańszych na rynku. Czynności nie należą do trudnych – polega to na wprowadzeniu do obiegu preparatu anty-grzybiczego. W zakupionym zestawie oprócz opakowania znajduje się wężyk, który wkładamy do nawiewu i wtryskujemy zalecaną ilość preparatu. Taka metoda umiejętnie wyczyści użebrowanie parownika likwidując przy tym szkodliwe bakterie i grzyby.

Lubisz eksperymenty?

Drugim, nadal dość popularnym sposobem jest metoda chemiczna. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie zwane potocznie czajnikiem, który ma za zadanie rozpylić płyn czyszczący metodą ultradźwiękową. Płyn dzięki wentylatorowi znajdującemu się w samym środku konstrukcji wyprowadzany jest na zewnątrz rurką elastyczną podłączoną do urządzenia.

Uwaga! Czajnik może współpracować tylko z takimi preparatami, których specyfikacja chemiczna jest odpowiednia dla rozpylania metodą ultradźwiękową. Warto to zapamiętać, by przypadkiem nie zastosować w urządzeniu standardowego środka dezynfekującego. Specjaliści zalecają przeprowadzanie odgrzybiania w dwóch fazach – na początku zastosować płyn odgrzybiający, a następnie płyn niszczący zapachy.

Odgrzybianie klimatyzacji ozonem

Ostatnia metoda staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Chodzi o odgrzybianie za pomocą ozonu. Jakie są zalety takiej terapii? Odgrzybianie ozonem ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że po zakupie specjalnego urządzenia nie trzeba inwestować w żadne eksploatacyjne substancje chemiczne. Zakup tego urządzenia jest wręcz samowystarczalny, co stanowi przeciwną niż ma to miejsce w przypadku metody chemicznej, gdzie należy pamiętać o konieczności zakupu odpowiednich preparatów chemicznych – podpowiadają eksperci z autochlodnice.com.

Czym jest odgrzybiasz ozonowy? Bardzo łatwo można go opisać jako wytwornicę ozonu – średnio ok. 1000 mg/h. Ozon posiada bardzo wysoką zdolność utleniania, co pozwala sukcesywnie pozbyć się bakterii, pleśni, kurzu oraz wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów w samochodzie.

Podobne wpisy
1 Komentarza
  1. Nie zdarzyło mi się jeszcze zapomnieć o tym procesie. Do tej pory zawsze odgrzybiałem przy pomocy metody piankowej, a o odgrzybianiu ozonem nie miałem pojęcia. Rozważę zakup tego urządzenia, bo to wydaje się całkiem fajny pomysł.

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.