Najpopularniejsze rodzaje alkomatów do użytku domowego

Najpopularniejsze rodzaje alkomatów do użytku domowego

Alkomaty stały się obecnie stosunkowo tanimi oraz powszechnymi urządzeniami, które coraz częściej goszczą w wielu domach. W sklepach można znaleźć różne rodzaje alkomatów, różniące się od siebie nie tylko ceną ale głównie rodzajem zastosowanego przy ich produkcji sensora. Im droższy jest dany egzemplarz, przeważnie tym lepiej i dokładniej wykonuje pomiary oraz nie wymaga tak częstej kalibracji, czy wizyt w serwisie. Zatem jak rozróżnić alkomaty i jak wybrać ten odpowiedni?

Najpopularniejsze rodzaje alkomatów do użytku domowego

Półprzewodnikowe – popularne i tanie

Są z pewnością jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych alkomatów na rynku. Wynika to z ich niskiej ceny oraz łatwej dostępności. Ich dokładność nie jest jednak zbyt zadowalająca, przekłamania wyników prowadzonych badań mogą być czasem bardzo duże, sięgają nawet kilkuset procent. Dodatkowo alkomaty tego typu musimy stosunkowo często poddawać kalibracji, która również wiąże się z kosztami. Ponadto wpływ na wynik pomiaru mogą mieć spożywane przed pomiarem pokarmy, papierosy, aceton, temperatura, a nawet wilgotność powietrza. To wszystko sprawia, że na alkomatach tego typu nie możemy polegać jako na wyroczni i odpowiedzi na pytanie czy możemy jechać własnym samochodem, czy jednak lepiej zamówić taksówkę. Spora szansa na szybkie rozkalibrowanie lub uszkodzenie sensora sprawia, że na dłuższą metę zakup tego typu urządzenia nie będzie opłacalny, a serwis pochłonie znaczne środki, które warto zainwestować w alkomat z nieco wyższej półki.

Elektrochemiczne – solidny produkt w dobrej cenie

Alkomaty tego typu wykorzystywane są przez większość użytkowników oraz służby, takie jak Policja. Urządzenia tego typu posiadają bardzo czuły, jednak niepodatny na warunki zewnętrzne sensor, a także szereg dodatkowych czujników sprawdzających, czy wynik wykonywanego aktualnie badania może być realny. Alkomaty elektrochemiczne zajmują średnią półkę cenową. W tym wypadku warto jednak sprawdzić, czy dane urządzenie posiada atest.

Spektrofotometryczne – profesjonalny sprzęt dla zawodowców

Są to najbardziej dokładne i precyzyjne alkomaty. Ze względu na swoje wymiary wykorzystywane są do badań na posterunkach policji oraz w szpitalach lub sądach. Pomiary nie są w żaden sposób zależne od warunków zewnętrznych i nie muszą być również kalibrowane.

Kupując alkomat starajmy się zawsze wybierać produkty dobrej jakości, posiadające atest oraz możliwość bezpłatnego serwisowania oraz kalibracji. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz m.in. w sklepie internetowym sklep-alkomat.pl.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.