Kontrola zawieszenia…

Kontrola zawieszenia…

Sezon wakacyjnych wyjazdów trwa. Eksperci przypominają, że jest to niezwykle wyczerpujący i istotny test wytrzymałości dla samochodów osobowych, którymi większość wybiera się w podróż. Długie wycieczki w wysokich temperaturach i przy zwiększonym bagażu są bowiem ogromnym obciążeniem dla układów mechanicznych. Często wskutek braku regularnych przeglądów, wymarzone wakacje kończą się znacznie wcześniej…

Nieprzewidziane uszkodzenia w obszarze układu zawieszenia mogą mieć bardzo groźne konsekwencje, przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych na drodze. Niewłaściwe działanie głównych elementów zawieszenia tj. amortyzatorów może w znaczny sposób odbić się na  komforcie jazdy i to nawet w nowoczesnych pojazdach, które wyposażone są w zaawansowane systemy wspierające kierowcę. Oprócz tego dochodzi jeszcze najbardziej istotna kwestia bezpieczeństwa na drodze – nieprawidłowo funkcjonujące amortyzatory mogą bowiem doprowadzić do groźnego wypadku.

Kontrola zawieszeniaTak, to nie żarty. Uszkodzenia amortyzatorów mogą być bezpośrednią przyczyną wypadku. Nieprawidłowe działanie tych podzespołów prowadzi bowiem między innymi do wydłużenia drogi hamowania, utraty stabilności pojazdu w trakcie pokonywania zakrętów oraz obniżenia skuteczności działania systemów ABS i ESP.

Mało tego, zużycie amortyzatorów i elementów układu kierowniczego jest ze sobą ściśle powiązane. Uszkodzone amortyzatory przyczyniają się do przedwczesnego zużycia końcówek drążków kierowniczych oraz innych części układu kierowniczego. Dlaczego to takie istotne? Układ kierowniczy jest przecież kluczowym punktem bezpieczeństwa.

Trwałość amortyzatorów i wymiana

Żywotność amortyzatorów zależy od wielu czynników. Jakość dróg, obciążenie pojazdu, styl jazdy kierowcy a nawet warunki pogodowe mają wpływ na eksploatację tych podzespołów. Pamiętajcie, że efektywność działania amortyzatorów i układu kierowniczego maleje z upływem czasu. Niestety, bardzo często prowadzi to do przyzwyczajenia się użytkownika do pewnego rodzaju dyskomfortu podczas prowadzenia samochodu. A wystarczy przecież regularna i dokładna kontrola tych układów w zaufanej placówce.

Doświadczeni mechanicy zwrócą wam uwagę na konieczność wymiany części w odpowiednim momencie. W przypadku wymiany eksperci zalecają stosowanie części zamiennych w jakości OEM, takich jak amortyzatory marek Monroe, TRW, Sachs i innych znanych producentów. Są to części opracowywane precyzyjnie do danego typu pojazdu. Ofertę tych renomowanych producentów znajdziecie na stronie polskiego dystrybutora, któremu warto zaufać, pod adresem autoamortyzatory.pl/amortyzatory/k,100121/.

Podobne wpisy
1 Komentarza
    • ADI2
    • On: 9 lipca 2015

    Ja tam ma nauczkę do końca życia, ubiegłego lata niestety podczas wyjazdu padły mi amortyzatory,,, sporo problemów przez to miałem. Dlatego teraz regularnie kontroluje ich stan i nic mi się nie psuje, mam amortyzatory firmy TRW

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.