Co należy wiedzieć o kole dwumasowym?

Co należy wiedzieć o kole dwumasowym?

Wraz z rozwojem technologii związanych z produkcją silników spalinowych, klasyczne, stosowane do tej pory tłumiki przestały spełniać swoją funkcję. Jako odpowiedź na problem związany z tłumieniem drgań, już w połowie lat osiemdziesiątych powstały pierwsze koła dwumasowe. Z początku dwumasy stosowane były tylko w silnikach diesla. Obecnie wykorzystuje się je w obu rodzajach silników (benzynowych i wysokoprężnych).

Po co montować koła dwumasowe?

Jednym z głównych zadań koła dwumasowego zamachowego jest tłumienie drgań generowanych przez jednostkę napędową. Amplituda tych drgań zależna jest od aktualnej prędkości obrotowej. Najważniejszą funkcją koła dwumasowego jest możliwie największe wytłumienie wszystkich wibracji powstających w układzie przeniesienia napędu. Dodatkowo, dzięki umożliwieniu jazdy z niższą prędkością obrotową, koło dwumasowe pozwala na bardziej ekonomiczną i komfortową jazdę.

koła dwumasowe

Najczęstsze objawy świadczące o awarii

Koło dwumasowe, jak wszystkie elementy budujące samochód, ulega zużyciu. Również w przypadku tego elementu, może pojawić się awaria. Typowymi objawami świadczącymi o uszkodzeniu koła dwumasowego, są:

  • trudniejsza, wymagającej użycia większej siły niż zazwyczaj, zmiana biegów,
               
  • stukanie pojawiające się w momencie dynamicznego przyspieszania z niskich obrotów,
               
  • szarpanie pojawiające się przy ruszaniu,
               
  • niestandardowe odgłosy pojawiające się w podczas odpalania i gaszenia silnika

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy koło dwumasowe jest uszkodzone, możesz to zrobić samodzielnie w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podczas jazdy na 5 lub 6 biegu, z prędkością obrotową ok 1200-1500 obrotów na minutę, wciśniesz pedał sprzęgła w podłogę. Jeżeli pojawi się szarpanie i stukanie, to niemal na pewno doszło do uszkodzenia koła dwumasowego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak dbać o koło dwumasowe i jak wydłużyć jego żywotność, przeczytaj koniecznie ten artykuł – https://www.koladwumasowe.pl/kolo-dwumasowe-wydluzyc-zywotnosc-radzic-awaria/.

Sprzęgła i koła dwumasowe

Jeżeli udajesz się do warsztatu celem wymiany któregoś z tych elementów, od razu wymień również drugi. Jako czynności serwisowe są one bowiem do siebie mocno zbliżone, a w ten sposób poniesiesz tylko jeden koszt za robociznę. Dużo przydatnych informacji na temat sprzęgieł i kół dwumasowych znajdziesz na stronie koladwumasowe.pl. Warto na nią zajrzeć, jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące tych właśnie elementów.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.