Wymiana przewodów hamulcowych – o czym należy pamiętać?

Wymiana przewodów hamulcowych – o czym należy pamiętać?

Przewody hamulcowe są bardzo ważnymi elementami w całym układzie hamowania w każdym samochodzie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważna w skutkach może być awaria takich przewodów. Co należy zrobić i o czym pamiętać, gdy konieczna będzie ich wymiana?

przewody-hamulcoweDo wymiany przewodów potrzebny będzie podnośnik lub kanał samochodowy, gdyż prowadzone są one pod podłogą samochodu i dostęp do tej części pojazdu jest niezbędny. Pamiętajmy, aby w przypadku wycieku płynu hamulcowego zachować ostrożność, gdyż jest to substancja mogąca spowodować odbarwienia na lakierze czy ubraniu. Wróćmy jednak do przewodów. Jeśli nasze przewody będą wymieniane na nowe, możemy je obciąć przy samych nakrętkach, które w następnej kolejności odkręcamy.

Montowanie nowych przewodów hamulcowych nie jest specjalnie trudne. W przypadku zbyt długich przewodów – wymagających korekt, dogięć – pamiętajmy o umiarze w zmianie ich kształtu i położenia ponieważ w taki sposób możemy złamać lub osłabić konstrukcję przewodu. Taki zdeformowany przewód hamulcowy w późniejszym czasie eksploatacji może nie wytrzymać ciśnienia i pęknąć. Kiedy wszystko jest zamontowane, można przejść do odpowietrzania. Według większości mechaników samochodowych, odpowietrzanie powinno się zaczynać od koła położonego najdalej od pompy hamulcowej – jeśli pompa jest umiejscowiona po prawej stronie, zaczynamy odpowietrzanie od tylnego lewego koła. Proces odpowietrzania wykonujemy aż w naszych nowo zamontowanych przewodach popłynie płyn hamulcowy.

Po wykonaniu tych czynności, nie zapomnijmy o sprawdzeniu czy pedał hamulca działa prawidłowo – nie jest ani za miękki, ani za twardy.

Opracowano we współpracy z: www.nowe-hamulce.pl

Podobne wpisy
4Komentarze
 1. Przydatny artykuł, gdzie wy kupujecie hamulce?

  Odpowiedz
  • joe
  • On: 25 marca 2014

  Warto pamiętać o tym zwłaszcza teraz, na wiosnę 🙂

  Odpowiedz
  • joe
  • On: 25 marca 2014

  a hamulce tylko na iParts 🙂 http://www.iparts.pl/

  Odpowiedz
  • Davidd
  • On: 9 lipca 2015

  Fajny artykuł, przyda się teraz, bo akurat mam zamiar wymienić przewody, w dodatku samodzielnie, więc takie dokształcenie jest w sam raz. Muszę jeszcze zakupic przewody, ale wciąż waham się nad wyborem, jakie przewody uważacie za najlepsze?

  Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.