Pasy bezpieczeństwa

Pas bezpieczeństwa jest to nieodłączny element wyposażenia każdego samochodu, czy to osobowego, dostawczego, ciężarowego czy sportowego. Pasy wykonane są z tkaniny lub tworzywa sztucznego o bardzo dużej wytrzymałości. Są one montowane w samochodach, po to by po ich zapięciu chronić częściowo ludzi przed uszkodzeniami ciała w razie wypadku, zderzenia oraz gwałtownego hamowania samochodu.

pasbezpieczIch zadaniem jest ścisłe powiązanie pasażerów ze szkieletem kabiny samochodu przez utworzenie klatki bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa pozwalają użytkownikom pojazdu wytracić prędkość podczas zderzenia, co zapewnia mniejsze zmniejszenie działającego na nich przyspieszenia. Starsi pasażerowie związani są z kabiną pasami dwu lub trzy-punktowym oraz automatycznym pasem barkowo–biodrowym. Kierowcy wyścigowi rajdowi używają w swoich samochodach 5- a nawet 6-punktowych pasów. Pasy takie pozwalają na zapewnienie maksymalnego związania ciała z fotelem, zapewniając tym samym zwiększoną kontrolę nad pojazdem.

Samochodowe pasy bezpieczeństwa zostały po raz pierwszy zastosowane w latach 50-tych w 1958 roku przez koncern Volvo które wprowadziło pasy biodrowo – ramienne.

Podstawowym powodem wprowadzenia do seryjnego montażu pasów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych jak łatwo można się domyślić była ochrona kierowcy i pasażerów przed poważnymi i tragicznymi skutkami zderzeń czołowych. W czasach kiedy nie było jeszcze takich pasów, kierowca lub pasażer siłą bezwładności w momencie zderzenia przemieszczał się do przodu z gwałtowną siłą, co prowadziło do uderzeń ciała w elementy wyposażenia kabiny, a nawet wystrzelenia z wnętrza pojazdu przez szybę czołową.

Dodatkowo oprócz samych pasów montuje się tak zwany napinacz pasów, który ma za zadanie docisnąć kierowcę lub pasażera w momencie zderzenia do fotela poprzez odciągnięcie zapięcia pasa do tyłu.

 

Comments
2 komentarze to “Pasy bezpieczeństwa”
  1. JJayFuBu pisze:

    NIekoniecznie musisz wiedzieć jak funkcjonuje pas ważne abyś pamiętał jedną prostą zasade
    „Wsiadasz zapnij pas, chroń życie” Trzymam kciuki żebyście ludzie zmądrzeli i posłuchali mojej rady.

  2. elomelo pisze:

    w tym roku chyba volkswagen wykorzystał w swojej kampanii pasy bezpieczeństwa- nowy golf został najbezpieczniejszym samochodem w swoim segmencie

Skomentuj