Jak wymienić akumulator?

Jak wymienić akumulator?

Dobrze działający akumulator to nie tylko podstawa każdego układu elektrycznego, ale i całego samochodu. Czasem, zwłaszcza w chłodne dni, akumulator potrafi nas zawieść i potrzebna jest jego wymiana. To dosyć częsta usterka, więc warto wiedzieć jak samodzielnie można dokonać wymiany akumulatora.

Najczęstszymi przyczynami usterek akumulatora jest po prostu… czas. Termin przydatności każdego akumulatora to zwykle okres około pięciu lat, choć nie jest to „sztywny” termin. Na okres eksploatacji mogą mieć bowiem wpływ warunki pogodowe, niska bądź wysoka temperatura atmosferyczna czy duża wilgotność powietrza. Jeśli więc kupimy za duży akumulator, i dodatkowo jeździmy w niesprzyjających warunkach, może się okazać że długość wymiany akumulatora to chociażby 3 lata.

Według przepisów BHP, przed każdą wymianą akumulatora powinniśmy zaopatrzyć się w odzież ochronną, okulary i rękawiczki. Takie zalecenia są stosowane ze względu na parametry akumulatora – jest to część wytwarzająca prąd, w której znajdują się substancje żrące, z tego też powodu nie powinniśmy lekceważyć bezpieczeństwa w tym zakresie.

Wymiany akumulatora jest w stanie dokonać nawet całkowity laik w kwestii motoryzacji, choć i podczas tej czynności możemy natrafić na drobne trudności. Czynność rozpoczynamy od odłączenia akumulatora. Ważną wskazówką jest to, aby zawsze w pierwszej kolejności odłączyć masę (biegun ujemny „-”) w celu otworzenia ogniwa i zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Ryzyko zetknięcia bieguna dodatniego z karoserią (przy pomocy np. klucza) jest tym samym zmniejszone.

Jednocześnie należy pamiętać o nie zostawianiu podłączonego bieguna dodatniego, jeśli biegun ujemny jest nie połączony. Następnym krokiem, gdy już odepniemy klemy, jest zwolnienie mocowań akumulatora. Ostatnio częstym sposobem zamocowania akumulatora jest po prostu śruba, do której czasem dostęp jest kiepski, więc warto mieć przy sobie komplet kluczy nasadowych. Jeśli odkręcimy śrubę, możemy bez przeszkód wyjąć stary akumulator.

Jeśli okaże się, że na gnieździe pojawiła się korozja, warto ją usunąć przy pomocy szczotki drucianej i obmyć to miejsce odpowiednią substancją. Jak już zrobimy to, możemy bez przeszkód umieścić w gnieździe nowy akumulator, przykręcić śrubę zabezpieczającą jeszcze raz i podłączyć go do klem. I gotowe.

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.