Jak naprawić tarcze hamulcowe?

Jak naprawić tarcze hamulcowe?

Pomimo faktu, iż tarcze hamulcowe zaliczane są do stosunkowo wytrzymałych części samochodowych każda z nich ma wyznaczony okres eksploatacyjny. Pamiętajmy, że nie zawsze warto spieszyć się z wymianą tarcz hamulcowych, gdyż w niektórych przypadkach można je naprawić.

Tarcze hamulcowe stanowią główną część hamulca tarczowego. W zdecydowanej większości wykonane są one ze stali, ale istnieją również droższe hamulce ceramiczne z węglików krzemu wypełnione włóknem węglowym. Tarcze, które posiadają otwory wentylacyjne na obwodzie nazywamy tarczami wentylowanymi, zaś gdy posiadają szczeliny w osiach równoległych do osi obrotu – perforowanymi. Wszystkie rodzaje tarcz hamulcowych da się naprawić, o ile ich poziom zużycia na to pozwala. Podstawową formą naprawy tarcz hamulcowych jest ich przetoczenie.

Na czym polega przetoczenie tarcz hamulcowych? Przetoczenie wykonuje się na zasadzie zeszlifowania warstwy materiału tak, aby powierzchnie po obu stronach tarczy znów były gładkie i równoległe do siebie. Można to wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na przetoczeniu tarcz hamulcowych przy pomocy wytaczarki stacjonarnej. Taki zabieg pozwoli nam na uzyskanie idealnego efektu, jednak musimy się wiązać ze sporymi wydatkami. Druga, nieco bardziej popularna metoda polega na przetoczeniu tarcz zamontowanych w samochodzie. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie (ceny wahają się w granicach 100-150 złotych), a końcowy efekt bywa zadowalający. W tym przypadku wytaczarki zamontowane są w miejscu zacisku hamulcowego.

Wybierając się do warsztatu samochodowego z problemem związanym z tarczami hamulcowymi zdecydowana większość mechaników zaproponuje nam ich wymianę. Pamiętajmy, że istnieje taki zabieg jak przetaczanie tarcz hamulcowych i niejednokrotnie bywa on tańszy od kupna nowych tarcz i ich zamontowania. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na przetaczanie tarcz, czy na zakup nowych pamiętajmy, aby wraz z nimi wymienić klocki hamulcowe. Używanie starych klocków hamulcowych może stosunkowo szybko zepsuć efekty wytaczania tarcz hamulcowych. Zabieg przetoczenia tarcz hamulcowych jest o około połowę tańszy w porównaniu do zakupu nowych tarcz z klockami i opłatą wyznaczoną przez warsztat samochodowy za ich zamontowanie.

Podobne wpisy
1 Komentarza
  1. Najlepiej to zlecić to profesjonalistom, polecam: http://www.motoria.pl/warsztaty-samochodowe,zlecenia

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.